POTRZEBNE BEDA

Potrzebne będą:

  • cienka, lejąca się dzianina o szerokości minimum 1,6 m – ja zużyłam 1,5 m
  • bluzka do odrysowania wykroju
  • papier do wykrojów
  • nożyce
  • szpilki
  • mydło krawieckie lub znikający pisak
  • ołówek
  • linijka
  • nici pod kolor
  • ok 1,5 m sznurka, tasiemki lub wstążki

 

  1. Najpierw musimy stworzyć nasz wykrój. Do tego będzie nam potrzebna bluzka. Składamy ją na pół, kładziemy na papierze i odrysowujemy. Jeśli chcemy, żeby sukienka była mniej dopasowana niż bluzka ( tak jak u mnie) dodajemy zapas.

zdj 1

2. Otrzymujemy przód i tył. Przód zostawiamy taki jak jest. Tył musimy lekko zmodyfikować, robimy to według schematu. Oczywiście Wasze wymiary będą się różnić od moich. Na środku tyłu, od dołu należy odmierzyć 19 cm, zaznaczyć punkt. Na dole, z boku odmierzyć 4 cm pomiędzy tymi punktami narysować łuk.

RYS 1

RYS 2

3. Teraz rysujemy dół sukienki. Najpierw przód. Rysujemy połowę trapezu, wymiary będą zależały od Waszych rozmiarów i preferencji np. jeśli chodzi o długość. Moja sukienka powstała w rozmiarze 40.

RYS 3

RYS 4

4. Kroimy elementy. Składamy dzianinę równo na pół, prawą stroną do prawej. Układamy na niej papierowe elementy wykroju, przypinamy szpilkami. Czerwona linia pokazuje brzeg złożenia materiału. Jeśli macie trochę za mało materiału, tak jak ja, tył możecie wyciąć jako dwa oddzielne elementy i zszyć je razem. Pamiętajcie, żeby zostawić zapasy na szwy między elementami. Wycinamy elementy dodając wszędzie 1 cm zapasu jeśli szyjecie owerlokiem lub 1,5 cm jeśli szyjecie za pomocą normalnej maszyny do szycia.

zdj 2

5. Pracę nad sukienką zaczynamy od upięcia na dolnym przodzie zakładek Jest on szerszy niż górny przód, trzeba go albo lekko zmarszczyć albo ułożyć zakładki, tak aby obie szerokości dopasowały się do siebie.

zdj 3

6. Gdy zakładki są już ułożone spinamy razem górę sukienki i dół, prawą stroną do prawej i zszywamy owerlokiem lub maszyną do szycia. Pamiętajcie, aby w maszynie ustawić ścieg elastyczny. Ja polecam owerlokowy, jeśli Wasza maszyna go nie ma możecie szyć także dość gęstym zygzakiem.

zdj 4

7. Podobnie postępujemy z tyłem sukienki. Spinamy razem wąskie części, tak aby w środku powstała okrągła dziura. ZDJ 5 Zszywamy te elementy.

zdj 5

zdj 6

8. Wokół dziury musimy zrobić tunelik, w który wciągniemy sznurek. Zawijamy więc brzegi do środka na odległość ok 1,5 cm. ZDJ 7 Spinamy szpilkami i przeszywamy na maszynie prostym ściegiem, zostawiamy jednak nie zszyty ok 8 cm odcinek.

zdj 7JPG

zdj 8JPG

9. Teraz musimy połączyć przód i tył sukienki. Najpierw zszywamy szwy na ramionach.

zdj 9

10. Kolejno łączymy sukienkę na bokach.

zdj 11

I zszywamy.

11. Nadszedł czas na wykończenie sukienki – dekolt, pachy. Można to zrobić na różne sposoby. Ja zdecydowałam się na wykończenie za pomocą wąskich plisek, które wyglądają trochę jak mini ściągacze.

Mierzę obwód dekoltu i podkroju pach. Aby pliska ładnie się układała musi być krótsza od wymierzonych obwodów. Mnożę więc otrzymane wartości przez 0,8.

Czyli np. obwód podkroju pachy wyszedł mi 40 cm, więc 40 cm x 0,8 = 32

Dodaję 1 cm na zszycie i wycinam pliski szerokości 3,5 cm na 33 cm.

zdj 12

12. Zszywam krótsze końce plisek, składam je na pół.

zdj 13JPG

13. Wykańczam podkroje pach i dekolt pliskami. Układam je tak, aby surowy brzeg pliski stykał się z surowym brzegiem do wykończenia. Ważne aby równomiernie naciągnąć pliski na całym obwodzie. W tym celu można pilski podzielić na 4 równe odcinki i tak samo podzielić dekolt czy inny element do wykończenia. Wtedy poszczególne odcinki muszą sobie wzajemnie odpowiadać i należy je do siebie dopasować.

zdj 14

zdj 15

14. Przyszywamy pliski owerlokiem lub elastycznym ściegiem.

zdj 16

15. Dól sukienki można obrzucić owerlokiem, lub ściegiem owerlokowym w maszynie podwinąć, i przeszyć prostym ściegiem.

zdj 17

16. Wracamy do wykańczania dziury na plecach. Musimy wyszyć dziurkę, przez którą przeciągniemy sznurek. Aby dziurka ładnie wyszła, trzeba dzianinę podkleić kawałkiem flizeliny.

zdj 18

17. Dziurkę obszywam za pomocą specjalnej stopki. Maszyna robi to bardzo sprawnie. Gdy mam gotową dziurkę, zaszywam pozostałą część tunelu.

zdj 19

18. Docinam odpowiednio długi sznurek, tasiemkę, wstążkę, u mnie ma on 140 cm długości. Ponieważ mój sznurek rozwijał się, za pomocą zapałek przypaliłam jego końce, w ten sposoļ zabezpieczyłam je przez rozwijaniem się.

zdj20

zdj 21

19. Nabijam sznurek na agrafkę i przeciągam go przez tunel.

zdj 22

Sukienka gotowa! 🙂
IMG_4520

Do uszycia tej sukienki użyłam maszyny Brother RH127 i owerloka 2104D.