Stopka do marszczenia firmy Brother umożliwia równomierne marszczenie materiału. Dzięki temu możemy uzyskać piękne dekoracyjne efekty przy ozdabianiu spódnic, fartuszków, poduszek czy zasłon.

1W zależności od zastosowanych ustawień długości ściegu i naprężenia górnej nitki otrzymamy większe lub mniejsze marszczenie. Im dłuższy ścieg i większe naprężenie tym marszczenie materiału będzie bardziej obfite. Na efekt końcowy wpływ ma także grubość marszczonego materiału. Im cieńszy tym bardziej się pomarszczy, na grubszych materiałach efekt będzie mniej widoczny. Stopkę do marszczenia należy zamontować przykręcając ją do trzpienia. W tym celu odkręcam śrubę mocującą uchwyt stopki, ściągam stopkę wraz z uchwytem.

2

Przykręcam stopkę do trzpienia.

3

Stopki możemy używać na dwa sposoby. Pierwszy polega na przeszyciu po krawędzi materiału tam gdzie chcemy uzyskać marszczenie. Podczas szycia należy pilnować prostego szwu, ale nie ciągnąć materiału gdyż musi się on swobodnie przesuwać pod stopką w odpowiednim tempie. Drugi sposób, który chcemy dokładnie zaprezentować to marszczenie i równoczesne doszywanie marszczonego pasa do np. dołu spódnicy. Aby uzyskać marszczenie z równoczesnym przeszyciem należy marszczony materiał ułożyć na ząbkach prawą stroną do góry

4

z kolei w szczelinę stopki włożyć materiał, do którego marszczony pas będzie przyszywany – tu prawą stroną do dołu – tak, aby materiały stykały się ze sobą prawymi stronami.

5

Ustawiamy prosty ścieg w maszynie. Zwiększamy długość ściegu – u mnie 4 i zwiększamy naprężenie górnej nitki, ja ustawiłam tę wartość na 7,6.

6

Zaczynamy szycie.

7

Należy pamiętać o tym, że dolny materiał będzie przesuwał się na ząbkach szybciej niż górny. Należy pozwolić na swobodne przemieszczanie się materiału pod stopką. Trzeba pilnować, aby materiały nie przesunęły się względem siebie i zszywały się równo.

8

9

10

Stopkę tę można doskonale wykorzystać np. przy przyszywaniu falban do spódnic.

11

12