Dzianina jest bardzo popularnym materiałem, z którego ostatnio szyje się prawie wszystko. Jest miła w dotyku, dobrze się nosi, jest wygodna. Lubią ją zarówno dorośli jak i dzieci.

Dzianina wybacza wiele błędów podczas szycia, jeśli coś jest za krótkie, można lekko naciągnąć i dopasować.  Ubranie nie musi też być idealnie dopasowane do sylwetki bo uciągnie się i dopasuje. Jej wykańczanie też jest dosyć proste. Można by rzec materiał marzenie, więc gdzie jest haczyk? Dzianina jest dość kapryśnym materiałem jeśli chodzi o szycie. Lubi się zwijać, naciągać, często maszyna gubi ścieg a gdy się już uda to szwy falują lub pękają.

W tym artykule podpowiemy co robić, aby praca z dzianiną nie była kłopotliwa, a efekt był zawsze doskonały.

zdj-1

Idealną maszyną do szycia dzianin jest owerlok. Ma transport różnicowy, dzięki któremu nie marszczy i nie rozciąga materiału.

2104d_hero_3

Jednak na domowej wieloczynnościowej maszynie do szycia możemy także śmiało z dobrym skutkiem szyć dzianiny.

Należy tylko pamiętać o kilku zasadach.

  1. Igła – należy zaopatrzyć się w specjalne igły przeznaczone do szycia dzianin. Mają one zaokrągloną końcówkę, która nie uszkadza dzianiny, nie robi w niej dziur. Dzięki tej igle maszyna nie powinna przepuszczać ściegu.

Warto też zainwestować kilkanaście złotych w igłę podwójną. Bardzo dobrze sprawdza się przy podwijaniu dołów czy rękawów bluzek, sukienek itp. Daje bardzo ładny podwójny ścieg na prawej stronie, a pod spodem zygzak. W ten sposób wykończone ubrania wyglądają bardzo profesjonalnie.

zdj-2

  1. Ściegi – do szycia dzianin wybieramy ściegi elastyczne ponieważ elastyczna jest sama dzianina. Podczas noszenia szwy naciągają się, jeśli będziemy używać ściegu prostego istnieje ryzyko pęknięcia i powstanie dziura. Najlepiej jest używać ściegu owerlokowego, który imituje ścieg jaki daje prawdziwy owerlok.

zdj-3

zdj-4

 

Jeśli wasza maszyna nie ma takiego ściegu wybierzcie dość gęsty zygzak lub inny ścieg elastyczny.

zdj-5

zdj-6

zdj-7

 

3. Jeśli chodzi o ustawienia maszyny to możemy zmniejszyć naprężenie nici, ustawić je między 2 a 3, nitka nie będzie dodatkowo naprężać materiału.

4. Szycie. To jak wkładamy materiał pod maszynę i w jakiej odległości od brzegu szyjemy ma bardzo duże znaczenie przy szyciu dzianin. Ząbki w maszynach Brother są szerokie i dobrze przesuwają materiał. Jednak transport w maszynie pracuje optymalnie jeśli w większej części przykryty jest materiałem. Zawsze polecam aby nie zaczynać szycia na samym początku materiału. Lepiej położyć go tak, aby 3/4 ząbków było nim przykrytych wtedy nie będzie żadnego problemu z przesuwaniem materiału.

zdj-8

Kolejną ważną rzeczą jest to, aby nie szyć po samym brzegu materiału. Szycie przy brzegu sprawia, że dzianina się faluje i nie wygląda zbyt estetycznie. Lepiej ustawić brzeg stopki ok 3mm od brzegu i szyć z większym zapasem. Ścieg jest równiejszy, nie faluje się, ładniej wygląda

zdj-9

Po zakończeniu pracy ścinam nadmiar materiału i wyrównuję brzeg. Brzeg bardzo ładnie się prezentuje.

zdj-10

zdj-11

 

5. Stopka do ściegu owerlokowego przeznaczona jest do obrzucania brzegów materiałów i szycia wzdłuż krawędzi ściegiem imitującym ścieg owerlokowy.

zdj-12

Ma ona specjalny prowadnik który pomaga nam ustawić stopkę w optymalnym miejscu podczas szycia przy brzegu. Igła wbija się z lewej strony w materiał, a po prawej stronie tuż za jego brzegiem. Bolec, na którym zawija się nitka podczas szycia sprawia, że materiał nie jest przez nią ściągany i ścieg wygląda estetycznie.

zdj-13

Szycie przy brzegu polecam jednak przy grubszych stabilniejszych materiałach. Przy cieńszych lepiej jednak odsunąć się od niego, dać większy zapas, który później możemy ładnie przyciąć i wyrównać brzeg.zdj-14ok

zdj-15

zdj-16