Brother VR to unikalna hafciarka stworzona do profesjonalnego wykorzystania albo zadań domowych. Jest szybka, uniwersalna w kontekście możliwych zastosowań, a przy tym jednoigłowa, by cenowo mogła konkurować z najlepszymi maszynami klasy domowej.

Właśnie z powodu jej bogatych możliwości i idealnej ceny, warto poznać ją lepiej.

Jakie są różnice między typową hafciarką domową, a hafciarką ramieniową, jaką jest Brother VR?

Tradycyjna hafciarka domowa wygląda jak zwykła maszyna do szycia, do której doczepiono przystawkę do haftowania. Zwykle uchwyt tamborków jest przed igłą, co utrudnia haftowanie wyrobów innych niż wykroje. Haftowanie w polu cylindrycznym czapek jest przy tym zupełnie niemożliwe.

Brother VR – dla kogo?

Wydaje się nam, że Klientami, którzy znacząco skorzystaliby wybierając dla siebie maszyny Brother VR są dwie grupy docelowe, które wstępnie planują wykorzystanie nowej hafciarki w celach biznesowych, a niekoniecznie rozważali dotąd alternatywę w postaci Brother VR:

 • Klienci, którzy rozważają zakup tradycyjnej, płaskiej hafciarki domowej z wyższej półki,
 • Klienci, którzy rozważają zakup hafciarki ramieniowej Janome MB4 lub MB7.

Podstawową zaletą hafciarki domowej jest cena, ale niektóre maszyny domowe mają cenę zbliżoną do ceny Brothera VR.

Hafciarka ramieniowa wyróżnia się tym, że posiada długie, wąskie ramię i uchwyt tamborków usytuowany za igłą.  Taka architektura maszyny pozwala na wykonywanie haftów płaskich i haftów w polu cylindrycznym na wyrobach gotowych jak rękawy, koszulki, torby, czapki, a nawet buty.

Zalet hafciarek ramieniowych nad hafciarkami domowymi jest tak wiele, że powinno się poważnie rozważyć wybór hafciarki ramieniowej.

Oto lista zalet hafciarek ramieniowych nad hafciarkami domowymi, na przykładzie maszyny Brother VR:

 • po pierwsze uniwersalność zastosowań Jest mnóstwo przykładów wyrobów, na których nie da się wykonać haftu na hafciarce domowej, a na hafciarce ramieniowej i owszem. Na przykład: torby, nogawki, rękawy, kieszonki, woreczki, czapki, buty itp. Jest też mnóstwo wyrobów, na których wykonanie haftu przy użyciu hafciarki domowej jest trudne i problematyczne, podczas gdy na maszynie ramieniowej jest to bardzo łatwe.
 • po drugie uniwersalność dostępnego oprzyrządowania Maszyna Brother VR jest bardziej uniwersalna także z powodu dostępności dodatkowych przyrządów, których jest brak w przypadku maszyn domowych. Na przykład: obrotowy przyrząd do haftowania czapek z daszkiem (haft w polu cylindrycznym), przyrząd od haftowania butów, sprężynowe tamborki do haftowania skóry, przyrząd do kieszonek, tamborki magnetyczne itp.
 • po trzecie uniwersalność możliwości Maszyna VR jest o wiele mocniejsza od hafciarek domowych. Może wykonywać hafty na grubych i ciężkich materiałach.
 • łatwiejsza obsługa Czynność wkładania tamborka do maszyny jest dość trudna. Szczególnie, gdy wykonujemy haft na wyrobach gotowych. Na przykład haftując T-shirt na hafciarce domowej należy umiejętnie go wywinąć i ułożyć w taki sposób aby igła nie zszyła przodu z tyłem koszulki. Niektórzy stosują specjalne spinacze, aby zamocować koszulkę do tamborka. W przypadku hafciarki Brother VR jest to bajecznie proste i szybkie. Nic nie trzeba wywijać. Po prostu wkładamy ramię maszyny do środka koszulki i już.
 • większa wydajność Hafciarka Brother VR jest szybsza od hafciarek domowych. Ma to szczególne znaczenie przy biznesowym wykorzystaniu maszyny. Różnice mogą być zaskakująco duże. Hafciarka Brother VR potrafi być dwa razy szybsza od maszyn domowych.
 • większa trwałość Brother VR została zaprojektowana do intensywnej pracy. Posiada przemysłowy stalowy chwytacz i stalowy bębenek. Uchwyty tamborków i ramiona tamborków, też są stalowe. Obecnie standardem w maszynach domowych jest plastikowy bębenek, plastikowe uchwyty tamborków i plastikowe tamborki. Miękki plastik nie nadaje się do intensywnej pracy, ulega zużyciu, maszyna dostaje luzów i jakość haftu ulega dramatycznej degradacji.
 • automatyczny nawlekacz igły Brother wyposażony jest w automatyczny, elektryczny nawlekacz igły. Jest to wspaniałe urządzenie, które powoduje że praca z maszyną jest przyjemniejsza a wydajność jest większa.
 • lepsza jakość haftu z powodu konstrukcji bębenka Brother VR posiada stalowy bębenek. Większość hafciarek domowych ma plastikowe bębenki, które łatwo ulegają zadrapaniu przez igłę. Bębenek, który posiada zadzior od igły, powoduje zaciąganie nitki, nierówny ścieg i ogólnie wpływa to na gorszą lub nawet fatalną jakość haftu.
 • lepsza jakość haftu z powodu uchwytów tamborka Brother VR posiada podwójny i stalowy uchwyt tamborka. Maszyny domowe posiadają pojedynczy i plastikowy uchwyt tamborka. Tamborek w hafciarce Brother VR trzymany jest stabilnie w sztywnym uchwycie i jest mały luzy między tamborkiem a uchwytem. W maszynach domowych mocowanie tamborka jest mniej sztywne, co jest powodem błędów w prawidłowym odwzorowaniu projektu haftu. Ma to szczególne znaczenie, gdy wykonujemy hafty na ciężkich wyrobach.
 • lepsza jakość haftu z powodu płytki ściegowej Hafciarki domowe, a w szczególności maszyno-hafciarki posiadają duży otwór igłowy w płytce ściegowej. Tak duży otwór jest konieczny, gdy maszyna działa w trybie maszyny do szycia. Duży otwór powoduje marszczenie materiału podczas haftowania. Brother VR posiada malutki otwór w płytce ściegowej, co znacząco wpływa na lepszą jakość haftu.
 • lepsza jakość haftu ze względu na sztywną igielnicę W maszyno-hafciarkach domowych igielnica musi mieć możliwość wykonywania ruchu na boki. W efekcie igła ma dodatkowy luz, co powoduje niedokładności w odwzorowaniu projektu haftu. Brother VR ma igielnicę sztywną (jak stebnówka),dzięki czemu idealnie odwzorowuje projekt haftu.
Natomiast Klienci, którzy rozważają zakup hafciarki ramieniowej Janome MB4 lub MB7, powinni zapoznać się z argumentami wskazującymi na istotną przewagę Brothera VR w 10 punktach.
Oto lista zalet hafciarki Brother VR nad hafciarkami Janome serii MB:

 

1. Cena zakupu
Hafciarka Brother VR jest tańsza.

2. Bogate wyposażenie standardowe
W wyposażeniu standardowym jest 6 różnych tamborków.

3. Możliwość haftowania czapek
Hafciarki Brothera, w przeciwieństwie do MB Janome mają możliwość montażu obrotowego przyrządu do haftowania czapek z daszkiem.

4. Dostępność dodatkowych przyrządów do haftowania
Do Brothera można dokupić wiele różnych przyrządów: przyrząd od haftowania butów, sprężynowe tamborki do haftowania skóry, przyrząd do kieszonek, tamborki magnetyczne, itp.

5. Lepsza jakość haftu ze względu na sztywną igielnicę
Hafciarki MB Janome mają luzy na głowicy spowodowane tym, że głowica Janome musi mieć możliwość ruchu na boki. Luz na głowicy powoduje błędy w prawidłowym odwzorowaniu projektu haftu. Głowica Brothera VR jest zamocowana na sztywno, igła nie ma luzów i dokładnie odwzorowuje projekt haftu. Ma to szczególne znaczenie, gdy wykonujemy hafty na tkaninach, które utkane są z twardych włókien np. len lub bawełna.

6. Lepsza jakość haftu ze względu na jeden tor nitki
W hafciarce Brother VR łatwo jest uzyskać optymalne naprężenie nitki na wszystkich kolorach haftu, ponieważ wszystkie kolory nitki korzystają z tego samego, jednego naprężacza i jednego toru nitki. Hafciarka Janome MB posiada kilka torów nitki i kilka naprężaczy i nie jest możliwe, aby wszystkie nitki ustawić idealnie identycznie. W praktyce zawsze jest tak, że niektóre nitki są inaczej ustawione od pozostałych, co powoduje, że każda igielnica haftuje trochę inaczej od pozostałych igielnic.

7. Automatyczny nawlekacz igły
Brother wyposażony jest w automatyczny, elektryczny nawlekacz igły. Jest to wspaniałe urządzenie, które powoduje, że praca z maszyną jest przyjemniejsza a wydajność jest większa.

8. Czujnik tamborka
Brother w odróżnieniu od serii MB Janome, posiada czujnik tamborka. Czujnik samoczynnie rozpoznaje tamborek włożony do maszyny i pilnuje, aby igła nie uderzyła w ramkę tamborka. Jest to bardzo ważna funkcja ponieważ zabezpiecza ona maszynę przed groźną i kosztowną awarią maszyny, która to awaria zdarza się w hafciarkach pozbawionych tego zabezpieczenia.

9. Mniejszy hałas
Hafciarka Brother VR jest znacznie cichsza niż MB Janome. Jest to wynikiem mniejszych luzów w mechanizmie maszyny Brothera.

10. Mniejsze koszty eksploatacji
Hafciarki Brother VR są bardziej niezawodne od hafciarek MB Janome. Na przykład w Brotherze zastosowano główny silnik maszyny, który wymaga wymiany o wiele rzadziej niż silnik w MB4 Janome. Na mniejszą awaryjność Brothera wpływa także obecność czujnika tamborka.