1

Prezentuję wam drugi tutorial z cyklu „dla niej i dla niego”. Będzie o nadruku z folii flock, o nabijaniu oczek, przyszywaniu kaptura i kieszeni, no jednym słowem będzie dużo! Zanim zaczniemy dodam tylko, że: <załamany> tak, wiem, że w nadruku jest błąd! Myślałem, że „Princess Consuela Bannahammock” jest kompletnie zmyśloną frazą, i nawet nie zastanawiałem się nad pisownią. Jedna z moich kursantek, którą zaintrygowały nadruki, wpisała frazę w google, no i zrozumiała skąd hasło, ale przy okazji ja się dowiedziałem jak wygląda poprawna pisownia. Mówi się trudno, i że „o to właśnie chodziło” i „tak miało być” – więc jakby ktoś pytał to – yhmy, ja specjalnie tak chciałem. To i tak nie taka wtopa jak „dark prices” zamiast „dark princess” na damskiej koszulce z Hose’a, na początku mojej kariery. Koniec wstępów, bierzemy się do roboty!

2

Na jedną bluzę przygotuj:

  • swoją ulubioną bluzę – odbijesz z niej formę,
  • 1,5 m – 2 m dzianiny szerokiej minimum na 1,5 m (przygotuj formy i sprawdź ile będzie ci potrzebne ),
  • kawałek ściągacza, w zależności od jego szerokości 0,5 m – 1 m (przygotuj formy i sprawdź ile będzie ci potrzebne ),
  • 0,3 m folii flex lub flock na nadruk (możesz ją dostać TUTAJ , jeśli folii flock nie będzie w sklepie internetowym dzwońcie, w stacjonarnym jest na pewno),
  • papier do form, linijkę, ołówek, pisaki,
  • nożyczki, mydło i metr krawieckie, szpilki, nici,
  • 1,1 m liny lub sznurka do kaptura,
  • opakowanie oczek metalowych o średnicy 2,5 cm, młotek i skalpel.
  • po 1 m tasiemek szerokich na 2 cm i na 1 cm.

O tym jak przygotować formę na bluzę przeczytasz na stronie pracowniajanlesniak.pl w zakładce FORMY . Jeżeli będziesz robić nadruk a dzianina jest bawełniana, przed krojeniem ją zdekatyzuj – czyli wypierz w temperaturze 50 stopni Celsjusza, aby dzianina się wykurczyła. Wytnij wszystkie elementy z dzianiny i ściągacza. Dodatkowo wytnij formę kaptura z podszewki – ja na wnętrze kaptura użyłem dzianiny ściągaczowej w kontrastowym kolorze.

Nadruk:

Zaczniemy od przygotowania nadruku. Użyłem folii flock – czyli lekko wypukłego tworzywa z meszkiem podobnym do skórki brzoskwini. Do wycięcia formy w takiej folii potrzebny jest ploter ScanNcut, jeżeli go nie posiadasz możesz wykonać nadruk farbami – więcej o tym przeczytasz w jednym z postów na mojej stronie (LINK).

3

Czcionki do nadruku znalazłem na stronie Dafont.com , przygotowałem napis i wgrałem plik do skanera. Pamiętaj, aby przygotować lustrzane odbicie napisu! Już niebawem przygotuję instruktarz przygotowywania grafik do nadruków. Najpierw wykonałem testy ustawienia noża, aby przeciął tylko folię flock, a folię transportową pozostawił w całości (Nóż wysunięty na około 4,5 mm, docisk 3). Po około minucie cięcia nadruk był gotowy. Szpilką odczepiłem flock od folii transportowej na rogu i usunąłem zbędne elementy pozostawiając na folii transportowej tylko napis.

4

Umieściłem napis na przodzie bluzy tak, aby gładka warstwa folii transprtowej była skierowana do góry, a warstwa z flockiem do dołu.5

Za pomocą prasy (mój najnowszy nabytek 🙂 przykleiłem nadruk, temperatura 170 stopni Celsjusza, 20 sekund, średni docisk. Można to też zrobić żelazkiem (i tak robiłem do tej pory) rozgrzanym do temperatury troszkę mniejszej niż temperatura prasowania bawełny, punktowo dociskając nadruk kawałek po kawałku przez 20 sekund w każdym miejscu.

6

Folię transportową w przypadku flock’a usuwamy już po ostygnięciu. Nadruk gotowy.

7

Szycie:

Dzianinę najlepiej szyć na owerloku, jednak w przypadku bawełnianej dresówki, która nie jest bardzo elastyczna możesz szyć na zwykłej maszynie – wtedy te szwy, które będą rozciągane podczas wkładania bluzy szyj ściegiem zyg-zak, aby były elastyczne. Niektóre elementy, jak np. kieszonka, musisz wykonać na zwykłej maszynie. Zacznij od przygotowania kieszonki. Naszyj węższą tasiemkę na środku szerszej. Odetnij dwa paski nieco dłuższe niż krawędź wlotu do kieszonki. Na prawej stronie kieszonki narysuj mydłem linię, 1 cm od krawędzi wlotu. Upnij tasiemkę wzdłuż tej linii, tak aby jej krawędź stykała się z linią.

8

Przyszyj tasiemkę, szyjąc na samej krawędzi szerszej taśmy. Zaprasuj tasiemki na wewnętrzną stronę kieszonki i przyszyj na drugiej krawędzi szerszej taśmy.

9

Teraz obrzuć overlockiem górną krawędź kieszonki oraz boczne krawędzie, i zaprasuj o 1 cm na lewą stronę – końcówki owerloka schowaj pod zaprasowany naddatek.

10

Przypnij kieszonkę do przedniej części bluzy i przyszyj na samym brzegu zaprasowanych wcześniej krawędzi. Będziesz szyć przez kilka warstw i w dodatku na krawędzi, bardzo ułatwi ci to stopka z górnym transportem. Jest to stopka stworzona do szycia wielowarstwowych szwów. Ma ona wbudowane ząbki, które dociskają materiał od góry i współgrają z ząbkami transportującymi materiał pod stopką. Dzięki temu nawet bardzo grube elementy swobodnie przesuwają się pod stopką.

11

Teraz na formie przodu ułóż formę tyłu tak, aby stykały się prawymi stronami materiału. Zszyj je na ramionach. Przygotuj rękawy. Określ, który jest lewy, a który prawy – kiedy składasz rękaw na pół przód ma bardziej podciętą główkę.

12

Upnij rękawy dosyć gęsto szpilkami do pach i przyszyj. O dwóch sposobach wszywania rękawów przeczytasz w poście o szyciu t-shirta (LINK).

13

Po przyszyciu rękawów złóż bluzę z powrotem tak, aby tył i przód się pokrywały, a rękawy złożone były wzdłuż na pół, szwy pod pachą tyłu i przodu powinny się stykać. Jednym szwem zszyj krawędzie rękawów i boki bluzy. Przygotuj kaptur i podszewkę do kaptura – ułóż połówki kaptura na sobie tak, aby stykały się prawymi stronami.14

Zszyj kaptury po grzbiecie (łuk z tyłu i na górze kaptura). W wierzchniej warstwie ścinaj tylko 0,5 cm, natomiast w podszewce 1 cm, aby była nieco mniejsza. Jeżeli szyjesz zwykłą maszyną, zetnij przed szyciem 0,5 cm wzdłuż krawędzi grzbietu w podszewce.

15

Podszewkę wywiń na prawa stronę, wierzchnią warstwę pozostaw na lewej. Nasuń wierzch na podszewkę i zepnij krawędź przodu kaptura, a następnie zszyj ją.

16

Wywiń kaptur na prawa stronę i wsuń podszewkę do wewnątrz. Zaprasuj krawędź.

17

Nabijanie oczek:

Kiedy kupujesz zestaw oczek, w pudełku powinien znajdować się klin i podstawka do nabijania, znajdziesz tam też instrukcję nabijania. Potrzebujesz skalpela i młotka.

18

Zaplanuj położenie dziurki. I skalpelem natnij dzianinę w tym miejscu – wytnij otworek dużo mniejszy niż samo oczko – jeśli otwór będzie za duży oczko może odpaść po praniu. Dziurkę wytnij tylko w wierzchniej warstwie dzianiny.

19

Przygotuj podkładkę, klin oraz zewnętrzną i wewnętrzną część oczka. Ułóż zewnętrzną część oczka na podkładce, na nią naciągnij otworek (mocno go przy tym rozciągając) tak, aby prawa strona kaptura była skierowana do dołu. Na wystającą z dzianiny cylindryczną część zewnętrznego oczka nasuń wewnętrzną część oczka. Ustaw klin tak, aby jego wystający fragment był wsunięty w cylindryczną część zewnętrznego oczka. Mocno uderz kilka razy młotkiem w klin, aby cylindryczna część się rozpłaszczyła i zawinęła dociskając wewnętrzną część oczka. Gotowe.

20

Zszyj podszewkę i wierzch kaptura wzdłuż przedniej krawędzi, w odstępie 3,5 – 4 cm, tworząc tunel na sznurek. Tak przygotowany kaptur wsuń do dekoltu bluzy – bluza na lewej stronie, kaptur na prawej. Przyszyj tak, aby przednie krawędzie kaptura zetknęły się dokładnie na środku dekoltu przodu bluzy.

21

Ściągacze! Ponieważ moja dzianina ściągaczowa, która pasuje kolorystycznie do dzianiny dresowej jest zbyt słaba i cienka, zastosowałem trick, polegający na tym, że wewnątrz mankietów zaszyłem mocniejszy ściągacz w innym kolorze (ma on dokładnie taką samą formę jak wierzch). Złóż ściągacze rękawów na pół tak, aby zszyć ze sobą krawędź o podwójnej wysokości ściągacza.

22

A następnie wywiń je do połowy chowając szew oraz ewentualną dodatkową warstwę wewnątrz mankietu.

23

To samo zrób ze ściągaczem dołu bluzy.

24

Wsuń ściągacze do rękawów i dołu bluzy tak, aby krawędzie bluzy i mankietów stykały się nieobrębionymi krawędziami.

25

Upnij mankiety rozprowadzając różnicę w obwodzie bluzy i mankietów równomiernie między szpilkami. Szpilki wbijaj po wewnętrznej stronie. Zszyj krawędzie z mankietami. Podczas szycia rozciągaj mankiety do obwodu bluzy i rękawów. Jeżeli szyjesz na zwykłej maszynie te szwy wykonaj zyg-zakiem.

26

Przygotuj sznurek. Utnij odpowiedniej długości kawałek liny, oraz dwa kawałki tasiemek zszytych wcześniej razem. Końcówkę sznurka umieść na tasiemce, złóż tasiemkę na pół i ręcznie zszyj jej krawędzie chowając końcówkę sznurka wewnątrz. Musisz szyć tak aby przeszyć też linę.

27

Wywiń bluzę na prawa stronę i za pomocą agrafki wsuń sznurek przez oczko do bluzy.

28

Gotowe! I pamiętajcie aby nie wsiadać do samolotu, w którym the left phalange is broken!!

29

Ten instruktarz przygotował dla Was :
Janek Leśniak – projektant ubioru, który prowadzi Kursy Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją do tworzenia własnych ubrań zaraża na blogu: pracowniajanlesniak.pl, gdzie zdradza tajniki swojego fachu, aby zachęcić do ucieczki od powtarzalnej mody, na rzecz rękodzieła i eksperymentowania z własnym stylem. Swoje 15 letnie doświadczenie zdobył współpracując z markami Reserved, House i Big Star, tworząc niezależnie autorskie kolekcje, oraz wykładając modę z perspektywy biznesu, w Krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod własnym nazwiskiem.

Podczas szycia Janek korzystał z maszyny Innovis 15, overlocka 1034D oraz plotera ScanNcut