1

Szyjemy w wersji z przymrużeniem oka – czyli w gwiazdki z magentowymi elementami, lub tak na serio – to ta czarna na dole. Najlepszy materiał na taką sukienkę to elastyczna, niezbyt gruba dzianina swetrowa.

2

3

Przygotuj:

 • Jeżeli szyjesz z kontrastowym kolorem wewnątrz golfu (niebieska sukienka) – 1,5 metra dzianiny szerokiej na 150 cm i 40 cm dzianiny w innym kolorze .
 • 2 m dzianiny jeżeli szyjesz całą z jednego koloru (czarna sukienka).
 • Papier do form, linijkę, ołówek i taśmę klejącą.
 • Nici, nożyczki, metr krawiecki, mydło krawieckie i szpilki.
 • Swój t-shirt – posłuży jako podstawa do formy. Wybierz dopasowany, ale nie zbyt obcisły model, aby dobrze oddawał obwody twojej sylwetki, powinien być długi do około połowy pośladków

Forma:
1. Przygotuj formę na połowę t-shirta. Rozprasuj swój t-shirt i złóż go wzdłuż na pół. Ułóż go na papierze i rozprostuj, tak aby materiał nigdzie nie był naciągnięty, lub zmarszczony. Obrysuj kontur t-shirta. Kształt pachy i dekoltu przodu odwzoruj nakłuwając gęsto szpilką szwy, tak aby w papierze pozostały dziurki, które wyznaczą kształt (jeżeli pod papier podłożysz gruby materiał, szpilki głębiej się wbiją i dziurki będą bardziej widoczne). Będziesz pracować na połówce formy, aby na końcu, gotową formę odbić symetrycznie.

2. Wymiary podane tutaj są dosyć uniwersalne, jeżeli użyjesz mocno elastycznej dzianiny sukienka powinna dobrze leżeć na rozmiarach 36-42 (możesz podstawić swoje wymiary – wtedy najpierw przygotuj formy i sprawdź, czy nie będzie potrzebne więcej materiału).

 • Szerokość komina nie powinna być szersza niż szerokość ramion (wymiar A – 18 cm ).
 • Ustal jego wysokość (wymiar B – 20 cm).
 • Ustal na jakiej odległości od ramienia chcesz mieć szew, którym doszyjesz rękaw – im szersza sukienka, tym dalej powinien się on znaleźć, przedłuż skos ramienia o pożądaną długość (wymiar C – 20 cm).
 • Pod kątem prostym, wprowadź szerokość rękawa w miejscu szwu, powinna to być połowa obwodu bicepsa powiększona o 4-8 cm (wymiar D – 17 cm).
 • Teraz wydłuż dodatkowo skos ramienia do pożądanej długości rękawa (wymiar E – 25 cm, to rękaw 3/4).
 • Na końcu rękawa, pod kątem prostym, wprowadź jego szerokość – powinna być to połowa obwodu twojej ręki w miejscu, gdzie kończy się rękaw (wymiar F – 10 cm).
 • Teraz, zaczynając od najwyższego punktu barku (na rysunku jest to najwyższy punkt dekoltu w t-shircie, a na sylwetce to zakręt między szyją a ramieniem) odmierz długość sukienki – najlepiej wygląda tuż za kolano, ponieważ można ją potem podciągnąć i zbluzować na biodrach (wymiar G – 100 cm).
 • Na dole sukienki, pod kątem prostym do jej środka (linia G), wprowadź szerokość dołu sukienki – powinna być 2-3 cm węższa niż szerokość dołu t-shirta (aby zwężała się ku dołowi i mogła opiąć się na biodrach po podciągnięciu) (wymiar H – 20 cm).
 • Dodatkowo możesz wprowadzić szerokość sukienki w biuście – poszerz t-shirt o kilka centymetrów na wysokości około 5 cm pod pachą (wymiar I – 27 cm).
 • Na koniec narysuj linię dołu rękawa i boku sukienki – J: między szerokością rękawa na końcu (F) i pod pachą (D) poprowadź linię prostą, następnie płynnym łukiem zakręć do szerokości w biuście (I) i prostą linią połącz z szerokością na dole (H). Jeżeli sukienkę chcesz mieć luźną w biodrach, dodaj 1-2 cm do szerokości dołu t-shirta. Jeżeli, jak Justyna na zdjęciach, chcesz ją dopasować w biodrach i podciągać do góry, linia boku powinna ściąć szerokość dołu t-shirta jak na rysunku poniżej. Możesz to regulować za pomocą szerokości w biuście i na dole – zmieniając kąt, pod jakim poprowadzisz linię boku.

3. Kąt prosty między kominem i ramieniem zaokrąglij – niebieska linia na rysunku. Dorysuj rękaw w lustrzanym odbiciu – teraz jest już cały (przód i tył). Na dole sukienki zaznacz szerokość mankietu (4-5 cm – ciemno szary element).

4. Narysuj podszewkę do komina (około 25 cm wysokości) powinna objąć kawałek ramienia – ciemno szary element. W rękawie narysuj szerokość wykończenia (7-8 cm) – ciemno szary element. Da dole sukienki dorysuj mankiet w lustrzanym odbiciu – ciemno szary element.

5. Dorysuj symetryczną połówkę sukienki z dodanym mankietem. Osobno narysuj podszewkę do komina, również dodając lustrzaną połówkę. Rozdziel rękaw i formę na jego wykończenie (nie odcinaj jej od rękawa, odrysuj jako dodatkowy element). To forma na sukienkę z kontrastowymi wykończeniami, przód i tył są symetryczne, podobnie rękaw lewy i prawy – każdy z tych elementów wytnij dwukrotnie, z centymetrowym dodatkiem na szwy, dookoła każdego elementu. Jasno szare elementy to dzianina główna, a ciemno szare to dzianina kontrastowa.

6. Jeżeli chcesz uszyć jednokolorową sukienkę i nosić komin jako kaptur, formę na podszewkę komina, dorysuj w lustrzanym odbiciu, jako przedłużenie komina w górę. W rękawach przygotuj mankiet, tak samo jak na dole sukienki (może być węższy – 3 cm). Wszystko wytniesz z jednego rodzaju dzianiny. Każdy z tych elementów wytnij dwukrotnie, z centymetrowym dodatkiem na szwy, dookoła każdego elementu. Forma gotowa!! No było trochę rysowania i liczenia, ale mamy to za sobą.4

Szycie:

Szyjemy overlockiem, jeżeli go nie posiadasz, szyj szwem zygzak – uwaga! Zygzakiem szyj w odstępie 1 cm od krawędzi (tyle dodałaś/łeś na szwy).

5

Złóż przód i tył, tak aby stykały się prawą stroną materiału, i w pierwszej kolejności zszyj boki komina i ramiona. Uwaga, jeżeli korzystasz z overlocka, na zakręcie między kominem a ramieniem rozprostowuj krawędź przed nożem, ale nie naciągaj dzianiny, aby nie uciekła spod stopki. Jeżeli szyjesz zygzakiem, po zszyciu, na zakręcie ponacinaj naddatek w poprzek, aby mógł się rozciągnąć po wywinięciu na prawą stronę (jeżeli tego nie zrobisz, szew może się marszczyć).

6

Teraz przygotuj rękawy. Doszyj wykończenie, układając je na prawej stronie rękawa. Następnie zaprasuj pod spód tak, aby wystawało na kilka milimetrów. Przeciwną krawędź wykończenia możesz przyszyć do rękawa, aby się nie wywijało na zewnątrz, lub chwycić je w kilku miejscach szyjąc ręcznie.

7

Przygotuj wykończenie komina – zszyj ze sobą boki, a następnie obrzuć dolną krawędź.

8

Rozłóż przód i tył sukienki, zszyte wcześniej na ramionach i bokach komina. Doszyj rękawy, szew między rękawem a sukienką powinien być zupełnie prosty.

9

Odegnij rękawy i rozprasuj szwy.

10

Złóż sukienkę z powrotem na pół, tak aby przód i tył stykały się prawą stroną materiału, a rękawy zgięły się wzdłuż na pół. Zepnij krawędź rękawa i boki, tak aby wykończenia rękawa pokryły się ze sobą, szwy między rękawem a sukienką też powinny się pokrywać w przodzie i tyle.

11

Jednym szwem zszyj krawędzie rękawa i boki sukienki. Końcówki szwów overlockowych w rękawach ręcznie przyszyj do naddatków, tak aby nie wystawały na zewnątrz sukienki.12

Wywiń sukienkę na prawą stronę i wsuń podszewkę na komin, tak aby podszewka i sukienka stykały się prawymi stronami materiałów. Zepnij górne krawędzie razem.

13

Zszyj górną krawędź sukienki i podszewki, a następnie zaprasuj podszewkę do wewnątrz – podobnie jak w rękawach, możesz zostawić kilka milimetrów widoczne na prawej stronie. Aby podszewka się nie wywijała, wewnątrz zszyj ręcznie naddatki podszewki i ramion sukienki.

14

Listwa na dole – odwiń dolną krawędź sukienki na podwójną szerokość listwy (pierwsze zdjęcie poniżej). Następnie złóż wywinięty fragment na pół, tak aby nieobrębiona krawędź wylądowała znów na dole, tworząc podwójną warstwę materiału o szerokości listwy, i zetknęła się z zagiętą krawędzią dołu sukienki (pozostałe zdjęcia). Zszyj ze sobą te trzy warstwy materiału na samej krawędzi.

15

Na pierwszym zdjęciu poniżej są zszyte trzy warstwy materiału na dolnej krawędzi, po zaprasowaniu w dół, szew schowa się wewnątrz sukienki, tworząc listewkę na dole.

16

TADDAM!! Sukienka gotowa. No, to był już level 2, więc jeżeli udało ci się ją uszyć to GRATULUJĘ!

17

Jeżeli szyjesz jednokolorową sukienkę, to rękawy wykończ tak samo jak dół sukienki, a krawędź komina po prostu obrzuć overlockiem lub zygzakiem. Moja ulubiona opcja to sukienka podciągnięta na biodra i zbluzowana w talii. Może być też noszona jako luźna tunika.

18

Albo z szerokim pasem w talii i golfem zwiniętym i naciągniętym na ramiona – do takiej opcji potrzebujesz bardzo elastycznej i nie zbyt grubej dzianiny – zwykła dresówka nie rozciąga się wystarczająco.

19

No a kiedy wieje wiatr, albo będzie mróz z komina robimy kaptur 🙂

20

Instrukcję przygotował dla was:
Janek Leśniak – projektant ubioru, który prowadzi Kursy Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją do tworzenia własnych ubrań zaraża na blogu: janlesniak.wordpress.com, gdzie zdradza tajniki swojego fachu. Łącząc rzemiosło i projektowanie, buduje świadomość jakości i branży mody, wśród nie związanych z nią ludzi. Swoje 15 letnie doświadczenie zdobył współpracując z markami Reserved, House i Big Star, tworząc niezależnie autorskie kolekcje, oraz wykładając modę z perspektywy biznesu, w Krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod własnym nazwiskiem.