Papier wodoodporny, nazywany też Washable Kraft Paper to specjalne tworzywo na bazie celulozy, które wyglądem przypomina karton, jednak zachowuje się jak skóra. Jest odporny na wodę i targanie, można go nawet prać w pralce, świetnie nadaje się do wykonywania akcesoriów.

We współpracy z Jankiem Leśniakiem, autorem książki “O szyciu, prosto, kreatywnie i modnie” przygotowaliśmy dla was cykl tutoriali o torebkach uszytych z tego tworzywa. Dziś pierwsza z nich – karnawałowa kopertówka.

Skoncentrujemy się na wykorzystaniu przepięknej faktury starego złota i połączymy to z ogromną zaletą tego papieru w szyciu, a mianowicie z brakiem konieczności wykańczania krawędzi, dzięki temu możemy sobie pozwolić na wycinankę w stylu Art Deco. Taka kopertówka będzie wspaniałym uzupełnieniem małej czarnej na karnawałowym balu!

Przygotuj:
  • Ćwiartkę arkusza złotego wodoodpornego papieru, który możesz kupić tu: Tkaniny Karoliny złoto.
  • Ćwiartkę arkusza czarnego wodoodpornego papieru, który możesz kupić tu: Tkaniny Karoliny czerń.
  • Magnes do torebek, który możesz kupić tu: Tkaniny Karoliny magnes.
  • Matę samogojącą i ostry nóż introligatorski.
  • Igły do maszyny o grubości 75 lub 80.
  • Linijkę, mydło krawieckie i nici.
  • kilka klipsów malarskich (których nie ma na zdjęciu ale zobaczysz je kilka zdjęć niżej).
  • Maszynę do szycia, ScanNcut oraz matę transportową o rozmiarze 305 mm x 610 mm – wzorek możesz też wyciąć ręcznie.

Forma:

Na grafice pokazuję formę torebki, jeżeli zachowasz wymiary to z ćwiartki arkusza papieru uszyjesz dwie takie torebki. Powstanie ona z dwóch warstw papieru, w złotej warstwie wytniemy wzorek, i podszyjemy ją czarną warstwą. Pomarańczowe przerywane linie na pierwszym obrazku oznaczają miejsca zagięcia papieru. Natomiast na drugim obrazku różowe linie pokazują miejsca, w których należy wykonać przeszycia podczas łączenia warstw.

Jeżeli, jak ja, użyjesz plotera ScanNcut najwygodniej będzie jeśli wytniesz z papieru prostokąt o wymiarach 30 cm x 45 cm. Umieść go na macie i wytnij ploterem kształt wycinaki Art Deco. Dopiero po tych czynnościach przytnij trójkątny kształt wieczka kopertówki. Jeżeli wycinasz nożykiem najpierw naszkicuj kształt torebki oraz kształt wycinanki na lewej stronie papieru.

Klikając w ten LINK załadujesz projekt grafiki umieszczony na kształcie torebki w plikach o różnych formatach, min. FCM – gotowy do wczytania do plotera (Uwaga! Plik pdf zawiera pomniejszoną wersję projektu).

Rozpocznij od wykonania wycinanki w złotej warstwie przy użyciu ScanNcut CM900. Pamiętaj, aby przetestować ustawienia noża, ja swój wysunąłem na około 6 mm i ustawiłem docisk na 4. Jeżeli nie posiadasz plotera możesz wykonać wycinankę nożykiem introligatorskim, jednak wcześniej dokładnie narysuj kształt i używaj podczas cięcia linijki metalowej, aby linie cięcia były proste, łuki musisz wykonać ręcznie.

Usuń niepotrzebne elementy po wycięciu papieru.

Kiedy obydwie warstwy są już wycięte, należy nabić magnes na czarnej. Ja w emocjach podczas sesji zdjęciowej zapomniałem tego zrobić, kilka kroków niżej zobaczysz dokładne położenie w jakim należy umieścić magnes (całe szczęście szyjąc prototyp pamiętałem o nim). Do czarnej warstwy papieru przyczep wypukłą część magnesu.

Uwaga – podczas szycia nie spinaj papieru szpilkami – pozostawią one dziurki na zawsze. Dlatego do przytrzymania dwóch warstw ze sobą użyj klipsów malarskich, lub mocnych spinaczy do prania.

Przygotuj maszynę. Ja korzystam z nowego modelu marki Brother NV 1040SE. Papier szyj zwykłymi nićmi. Użyj cienkiej i ostrej igły. Bardzo ważne jest, aby ścieg nie był zbyt gęsty, ponieważ papier mógłby się rozedrzeć gdyby zbyt wiele dziurek powstało koło siebie. Ustaw długość ściegu na 3,5 mm. Wykonując mocowania (3 uderzenia igły w przód, 3 wstecz i 3 w przód) upewnij się, że maszyna podczas szycia wstecz i w przód trafia igłą w te same dziurki.

Uwaga! Papier, podobnie jak skórę szyjemy tylko raz, nie ma możliwości poprawek, czy prucia, ponieważ dziurki utworzone przez igłę zostają już na zawsze. Ustaw wolne tempo w maszynie i skoncentruj się. Całe szczęście na papierze znacznie prościej jest wykonać proste przeszycie niż na materiale. Gdyby sztywność papieru utrudniała ci szycie, możesz go zmoczyć nieco wodą przy pomocy spryskiwacza, spowoduje to, że papier zmięknie i swobodnie będziesz go mogła wyginać. Uważaj jednak, aby nie powstały załamania, ponieważ ślady po nich zostaną na zawsze.

Aby szyć w równym odstępie 0,5 cm od brzegów papieru oraz od brzegów wycinanki użyj wąskiej stopki do wszywania zamków. Weź głęboki oddech i do dzieła! Wykonaj przeszycia według różowych linii z grafiki z formą torebki. Powodzenia!

Wykonaj przeszycia na wieczku torebki, oraz wokół wycinanek. Na powyższym zdjęciu zaznaczone jest miejsce, w którym należy nabić przed szyciem magnes na czarnej warstwie, instrukcję nabijania magnesu znajdziesz kilka kroków niżej.

Aby ułatwić sobie proste przeszycia możesz rysować mydłem po papierze – pod wpływem pary z żelazka lub wody mydło z łatwością usuniesz po wykonaniu szwu.

Załam papier w dwóch miejscach (pokazanych na grafice z formą torebki). Aby wykonać je prosto ułóż linijkę wzdłuż linii załamania i stopniowo, kawałek po kawałku odginaj papier przy jej krawędzi.

Kiedy złożysz torebkę dociśnij wieczko z magnesem tak, aby w warstwie pod spodem powstało małe wgniecenie, które pokaże ci w jakim miejscu nabić drugą część magnesu. Magnes składa się z dwóch części: wypukłej i wklęsłej, oraz z dwóch płaskich blaszek. Wypukłą część przyczepiliśmy wcześniej do wieczka torebki. Teraz przyłóż blaszkę tak, aby okrągła dziurka na środku pokrywała się z wgnieceniem utworzonym przez magnes z wieczka torebki. Naszkicuj ołówkiem położenie podłużnych dziurek.

Natnij papier w miejscu gdzie zaznaczyłaś podłużne dziurki. Zwróć uwagę, aby przeciąć tylko złotą i czarną warstwę – upewnij się, że torebka nie jest podwinięta i nie przetniesz więcej warstw.
Następnie wsuń bolce magnesu w nacięcia, tak aby magnes był po złotej stronie torebki.

Następnie wsuń bolce magnesu w nacięcia, tak aby magnes był po złotej stronie torebki.

Na czarnej stronie będą wystawać tylko bolce.

Nasuń płaską blaszkę na bolce

i rozegnij bolce palcami na boki.

Teraz wykonaj przeszycie na krawędzi torebki (wzdłuż linii, którą na zdjęciu rysuję mydłem).

Ostatni szew! Zepnij boki torebki klamrami i wykonaj przeszycia na bokach.

Torebka gotowa! No to co pakujemy smartphone, szminkę, puder i co tam jeszcze w kopertówce powinno się znaleźć (nie mam doświadczenia w tych sprawach, ale wiem, że raczej niedużo) i lecimy na bal! Powodzenia w szyciu!

Tę instrukcję przygotowali dla was:

Projekt i wykonanie: Janek Leśniak pracowniajanlesniak.pl

Zdjęcia: Kamila Markiewicz-Lubańska fotografka.pl

Maszyny: Brother maszynybrother.pl

Papier wodoodporny i akcesoria: TkaninyKaroliny.pl

Organizacja sesji i czuwanie nad akcją: Marysia DaWandy DIY

Szyjąc wykorzystaliśmy ScanNcut CM900 oraz maszynę Brother NV 1040SE:

Więcej porad i ciekawych inspiracji znajdziesz w książce Janka Leśniaka