DIY: narzutka noszona na 9 sposobów Tym razem coś super prostego i super efektownego  – czyli to co lubimy najbardziej . Narzutka, którą można nosić na masę  sposobów. Na pewno kiedyś już widzieliście, gdzieś na internecie filmik, na którym jakaś ładna Pani owija się taką długą szmatką, i jed na za  drugą powstają fantazyjne kreacje.  Jakiś czas temu Donna Karan wprowadziła to wdzianko do sprzedaży nazywając je COZY.  Pomys ł krąży w sieci od dawien dawna i nie wiem kto jest oryginalnym autorem, w każdym razie dziś pokażę wam, jak coś  takiego sobie uszyć 🙂

01-narzutka-b

Przygotuj:

 • Cały sekret tego wdzianka to odpowiednia dzianina – musi być lekka, cienka, bardzo elastyczna ale jednocześnie sprężysta. Musi to być również dzianina, która się nie pruje i można zastosować surowe brzegi, bez wykończeń – to ułatwi pracę i sprawi, że narzutka będzie lekko się układała. Wybór jest tylko jeden: dżersej z wiskozy z dodatkiem elastanu (3-5%), o gramaturze 160-170 gsm. Potrzebne będzie 2,5 m – to jest długość z małym okładem i zostaną kawałki, z których uda się jeszcze coś prostego uszyć. Jeżeli nie lubisz marnować materiału, jeżeli dzianina ma 1,5 m szerokości, kup 3, 2 m – jest to ilość, na której wpasujesz idealnie dwie narzutki – dla siebie i np. dla najlepszej przyjaciółki.
 • Papier do form, ołówek i linijkę.
 • Swój t-shirt, wybierz dobrze dopasowany model, nawet obcisły – użyjesz go jako podstawy do formy – najlepiej aby był wykonany z dzianiny o podobnych właściwościach co dzianina na narzutkę.
 • Nici, szpilki, metr krawiecki, mydło krawieckie i nożyce lub matę samogojąca i nóż krążkowy.

02-forma-narzutka-b

Forma narzutki:

Ta narzutka ma kształt prostokąta, z wszytymi rękawami. Tajemnica polega na tym, żeby wszyć je w odpowiednim miejscu i pod odpowiednim kątem. Najpierw przygotujesz formę na otwór, który wytniesz w prostokącie, aby potem doszyć do niego rękaw.

1. Odbij formę ze swojego t-shirta, instrukcję znajdziesz tutaj: LINK. Otwory na rękawy musisz umieścić w takiej odległości, aby pomiędzy nimi zmieściły się plecy:

 • A – szerokość barków,
 • B – szerokość pleców,
 • C – ½ obwodu biustu.

2. Aby otwory wyciąć symetrycznie będziesz pracować na połowie formy – odrysuj połowę górnej części pleców t-shirta, pogrub linię kształtu pachy – czarna linia na rysunku

3. Teraz do kształtu pachy dorysuj lustrzane odbicie tak, aby powstała łezka – czarne linie.

4. Aby ułatwić sobie wszywanie poszerz nieco łezkę na górze i dole rysując kształt elipsy (niebieski obrys) . Ważne, aby nie zmieniać kształtu pachy tyłu! Elipsa powinna w najszerszym miejscu mieć 7 – 8 cm, jeżeli chodzi o wysokość to 15-17 cm w zupełności wystarczy, chyba że masz „mocny biceps” 😉

5. Ciemna elipsa to forma na otwór, do którego doszyjesz rękaw w narzutce. Wytnij ją razem z fragmentem kształtu t-shirta, aby wiedzieć w jakiej odległości od krawędzi ułożyć ją na materiale.

6. Przygotuj prostokąt materiału o wymiarach:

 • szerokość 220 cm, złóż go na pół (F = 110 cm),
 • wysokość 75 cm,  odmierz od góry wysokość kołnierza D = 25 cm,
 • umieść formę na otwór, w odpowiedniej odległości od zagiętej krawędzi ( ½ A, ½ B i ½ C), i na wysokości kołnierza od górnej krawędzi (D).

Krojenie:

Kiedy umieścisz elipsę we właściwym miejscu na materiale, zepnij obydwie warstwy dzianiny dookoła elipsy. Obrysuj kształt mydłem.

04-narzutka-b

Wytnij otwór, dodając 1 cm na szwy. UWAGA naddatek na szwy dodajesz do wewnątrz elipsy – patrz zdjęcie. Po wycięciu zmierz metrem krawieckim obwód otworu – mierz 1 cm od obciętej krawędzi – tam gdzie będzie szew, czyli po linii narysowanej mydłem. Przymierz narzutkę, aby sprawdzić czy otwory nie są zbyt małe. Jeżeli trzeba powiększ je w dół, nie zmieniaj kształtu pleców.

05-narzutka-b

Forma rękawa:

1. Odbij formę rękawa ze swojego t-shirta, korzystając z tej samej instrukcji co w poprzednim kroku: LINK. Skopiuj tylko przód rękawa – w t-shirtach główka rękawa tyłu i przodu niewiele się różni, poza tym narzutkę uszyjesz z bardzo elastycznej dzianiny, więc główka rękawa może być kompletnie symetryczna.

2. Dodaj lustrzane odbicie do skopiowanej połówki rękawa.

3. Zmierz obwód główki rękawa, aby sprawdzić czy pokrywa się z obwodem otworu na rękaw wyciętego w narzutce.

4. Jeżeli obwód główki wymaga korekty wyznacz jego środek w pionie (H), oraz poziomą linię łączącą najszersze punkty (I). Brakującą ilość centymetrów podziel na 3 części (J) i dodaj je do główki rękawa: wysokość (przedłuż linię H) i szerokość (wydłuż po każdej stronie linię I). Narysuj nowy kształt większej główki, starając się odwzorować łuki oryginalnej główki. Jeżeli obwód musisz pomniejszyć, skieruj wielkości J w przeciwnym kierunku i narysuj mniejszą główkę.

5. Na koniec ustal długość rękawa (K). Pamiętaj, że dodasz mankiety, więc od pożądanej długości odejmij długość mankietów. Ustal szerokość rękawa na dole (L) – powinien to być obwód dłoni, aby swobodnie wsuwać do niego rękę, odmierz tę wielkość tak, aby linia środka rękawa (H) wypadła na środku szerokości dołu rękawa. Narysuj nowe linie boków rękawa – powinny być symetryczne. Przygotuj formę na mankiet – prostokąt o wymiarach:

 • M = 2 x pożądana wysokość mankietu.
 • N = szerokość dołu rękawa L – 3 cm.

Rękawy i mankiety wytnij z dzianiny z dodatkiem 1 cm dookoła. Dzianina powinna się rozciągać wszerz rękawa i mankietu.

03-forma-rekaw-narzutka-br

Szycie:

Szycie tak delikatniej i elastycznej dzianiny będzie o niebo łatwiejsze na owerloku. Jeżeli nie masz owerloka szyj na zwykłej maszynie używając ściegu zygzak. Jeżeli maszyna nie wiąże nici, upewnij się czy igła nie wymaga wymiany – musi być naprawdę ostra (w wypadku tej dzianiny igła kulkowa – czyli igła do szycia dzianin, wiele nie zmieni), kolejnym krokiem będzie zwiększenie naprężenia górnej nici. Jeżeli to nie pomoże, podłóż pod dzianinę półpergamin – usztywni on spód i igła będzie zdecydowanie przebijać się przez materiał. Po wykonaniu szwu delikatnie usuń papier.

Zacznij od zszycia rękawów i mankietów. Złóż rękaw i mankiet wzdłuż na pół tak, aby prawa strona materiału znalazła się wewnątrz. Zszyj ze sobą tylko dolne krawędzie (na poniższym zdjęciu dolne krawędzie złożonych na pół elementów).

06-narzutka-b

Wywiń mankiet do połowy na wierzch. Lewa krawędź to zagięcie materiału, na prawej krawędzi stykają się nieobrębione brzegi dwóch warstw. Pozostaw rękaw na lewej stronie i wsuń mankiet do niego tak, aby nieobrębione krawędzie mankietu i rękawa się zetknęły.

07-narzutka-b

Upnij dokoła szpilkami równomiernie rozprowadzając między nimi różnicę w obwodach mankietu i rękawa. Szyj tak, aby stopka znalazła się wewnątrz mankietu. Podczas szycia delikatnie rozciągaj mankiet do szerokości rękawa, ale nie naciągaj rękawa.

08-narzutka-b

Wywiń rękawy na prawą stronę – gotowe. Rękawy są symetryczne więc nie ma lewego i prawego.

09-narzutka-b

Rozłóż narzutkę na stole tak, aby lewa strona materiału była skierowana do góry, wsuń rękaw wywinięty na prawą stronę do otworu. Szew na rękawie powinien wylądować na dnie elipsy.

10-narzutka-b

Upnij krawędź rękawa (główkę rękawa) do otworu, szpilki upinaj po wewnętrznej stronie rękawa 1 cm od krawędzi – tylko w tym miejscu obwody otworu i główki rękawa się zgadzają.

11-narzutka-b

Zszyj rękaw z narzutką, ustawiając stopkę wewnątrz rękawa. Zwróć szczególną uwagę podczas szycia na dnie i na szczycie elipsy – tam są ostre zakręty, zadbaj o to aby podczas szycia materiał narzutki nie wysunął się spod igły.

12-narzutka-b

Narzutka gotowa – samo szycie to było chyba 20 minutek 🙂 A pod tym linkiem znajdziesz film z instrukcjami jak drapować to cudo 🙂 LINK

13-narzutka-b

Ten instruktaż przygotował dla Was :

Janek Leśniak – projektant ubioru, który prowadzi Kursy Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją do tworzenia własnych ubrań zaraża na blogu: pracowniajanlesniak.pl, gdzie zdradza tajniki swojego fachu, aby zachęcić do ucieczki od powtarzalnej mody, na rzecz rękodzieła i eksperymentowania z własnym stylem. Swoje 15 letnie doświadczenie zdobył współpracując z markami Reserved, House i Big Star, tworząc niezależnie autorskie kolekcje, oraz wykładając modę z perspektywy biznesu, w Krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod własnym nazwiskiem.