1

Tym razem bardzo prosta forma, najlepiej układa się z dzianiny o splocie swetrowym w związku z czym wymaga szycia na owerloku.

2

Przygotuj:

  • 2 m dzianiny o swetrowym splocie szerokiej co najmniej na 1,3 m.
  • Nożyce, metr krawiecki, mydło krawieckie, nici, szpilki.

Forma:

1. Forma na sweter to kwadrat, jeżeli chcesz otrzymać mniejszy sweter zmniejszaj bardziej w szerz, niż wzdłuż.
2. Długość paneli do szalowego wykończenia, powinna być około 10 cm mniejsza niż szerokość swetra, przy bardzo elastycznych dzianinach nawet ponad 10 cm. Ich wysokość to 2 x pożądana szerokość panelu + 2 cm na szwy.

3. Rękawy – Uwaga! Ja zrobiłem bardzo długie marszczące się rękawy. Jeżeli wolisz krótsze, możesz je zmniejszyć o połowę, lub zamiast rękawów przyszyć sam mankiet (patrz koniec). Górny brzeg rękawa jest szerszy, aby pomieścić biceps, dolny jest węższy – powinien być tylko nieco szerszy od obwodu dłoni. Mankiety z kolei, powinny być węższe niż obwód dłoni, aby opinać się na nadgarstku, a ich wysokość to 2 x pożądana wysokość mankietu + 2 cm na szwy. Wszystkie elementy wytnij tak, aby dzianina rozciągała się w szerz.

3

Szycie:

Jeżeli jak ja, szyjesz z bardzo elastycznej dzianiny, nie musisz się przejmować dokładnością. Przy dużej elastyczności dzianina i tak żyje swoim życiem, a ty spokojnie możesz ją delikatnie naciągać lub marszczyć, aby długości podczas szycia się zgadzały. Szyj na overlocku, ponieważ zapewnia on elastyczny szew, oraz dzięki mechanizmowi dyferencyjnemu, może zniwelować rozciąganie się szwów podczas szycia (są to dwie pary ząbków, transportujące dzianinę pod stopką w różnym tempie – więcej przeczytasz w dziale podstaw, w poście o maszynach). Jeżeli nie posiadasz overlocka, możesz spróbować uszyć tę formę z mniej elastycznej dzianiny, na zwykłej maszynie, wtedy szyj zyg-zakiem. Do rzeczy: kwadrat złóż na pół w szerz, dzianina powinna rozciągać się wzdłuż dłuższej krawędzi (nie tej złożonej na pół).

4

Odetnij panele po bokach, aby utworzyć wystające z boków dodatki, do których przyszyjesz rękawy. Zacznij 18 cm od zagiętej krawędzi, łukiem wetnij się na głębokość 3 cm (Uwaga! Jeśli przygotowałaś inne wymiary rękawa, powinnaś zacząć to cięcie w odległości równej 1/2 szerokości góry rękawa). Następnie zupełnie prosto i równolegle do boku przetnij dzianinę, aż do dolnej krawędzi. Po rozłożeniu otrzymasz kształt jak na drugim zdjęciu poniżej.

5

Przypnij rękawy tak, aby sweter i rękawy stykały się ze sobą prawą stroną dzianiny. Dopnij szerszą krawędź rękawa do wystającego dodatku na boku swetra (utworzonego w poprzednim punkcie). Przyszyj na overlocku, pamiętaj aby najpierw przetestować na próbce naprężenie nici i ustawienie mechanizmu dyferencyjnego.

6

Odprasuj rękawy na bok i złóż sweter wzdłuż na pół (jak w pierwszym kroku) tak, aby szwy między rękawem a swetrem spotkały się. Zepnij boki swetra i krawędzie rękawa i zszyj razem.7

Przygotuj ściągacze. Złóż prostokąt na pół tak, aby dzianina stykała się ze sobą prawą stroną. Krawędzie, które powinny się ze sobą pokrywać to te, które mają wymiar 2 x pożądana długość mankietu + 2 cm na szwy. Zszyj je, aby powstał cylinder. Następnie wywiń go do połowy na prawą stronę – w ten sposób szew łączący znajdzie się wewnątrz mankietu.

8

Sweter powinien być na lewej stronie, wsuń mankiet do rękawa tak, aby zetknęły się ze sobą nieobrębione krawędzie rękawa i mankietu. Przypnij szpilkami wewnątrz mankietu. Mankiety są nieco węższe niż rękaw, upnij je tak, aby równomiernie rozprowadzić różnicę w obwodach rękawa i mankietu pomiędzy szpilkami. W moim swetrze różnica w obwodach wynosi tylko 2 cm, a dzianina jest gruba, w związku z czym, umieszczenie mankietu wewnątrz rękawa wystarczyło, aby zrównać obwody.

9

Przyszyj na overlocku, ustawiając stopkę wewnątrz rękawa, na mankiecie – w ten sposób możesz szyć naprawdę małe obwody, bez konieczności rozciągania wylotu rękawa. Jeżeli masz większe różnice w obwodach rękawa i mankietu, delikatnie rozciągnij mankiet do szerokości rękawa podczas szycia. Pamiętaj aby mechanizm dyferencyjny ustawić na marszczenie.

10

Pora na panel wykańczający sweter. Dwa prostokąty złóż ze sobą tak, aby stykały się prawymi stronami dzianiny i zszyj krótsze krawędzie razem.

11

Zaprasuj panel wzdłuż na pół. Sprawdź, czy po prasowaniu dzianina się nie rozciągnęła. Przy kontakcie z żelazkiem i parą niektóre swetrowe dzianiny się kurczą, inne się rozciągają . Moja się rozciągnęła, w związku z czym musiałem przesunąć jeden za szwów, aby skrócić panel – powinien on być węższy w obwodzie od dołu swetra o 10-20 cm, aby ładnie zamykać formę (im luźniejszy splot dzianiny, i im większa jej elastyczność tym mocniej zawęź obwód). Ułóż panel tak, aby szwy znalazły się na środku. Następnie znajdź środek w szerokości na dole swetra – szwy na panelu powinny się pokryć podczas szycia ze środkiem szerokości dołu swetra – aby finalnie wypadły na środku z tyłu szyi, i na dole na środku tyłu (patrz dwa kroki niżej).

12

Sweter nadal powinien być na lewej stronie. Upnij panel wokół dolnej krawędzi tak, aby nieobrębione krawędzie swetra i panelu się zetknęły ze sobą. A różnice w obwodach rozprowadź równomiernie na całym obwodzie. Ustaw mechanizm deferencyjny tak, aby mocno zbierał szew, a podczas szycia delikatnie naciągnij panel do obwodu swetra (przy małej różnicy obwodów, to może się stać automatycznie), szyj ustawiając stopkę na panelu.

13

Wywiń sweter na prawą stronę, wyciągnij na zewnątrz mankiety i panel, zaprasuj je. Ułóż sweter złożony na pół, jak na pierwszym zdjęciu poniżej. Chwyć za szwy na środku panelu i odciągnij wierzchnią warstwę swetra w górę, a spodnią w dół (zdjęcia 2 i 3 poniżej), aby ostatecznie otrzymać kształt jak na zdjęciu 4 – sweter gotowy, wkładaj rękawy i zarzucaj na ramiona!

14

A teraz przyznam się wam, że szyję większość rzeczy w ciemno, potem Justyna przychodzi na zdjęcia i raz leży lepiej raz gorzej. Tym razem EWIDENTNIE PRZESADZIŁEM z długością rękawów 😉 wystarczyłyby same mankiety (tylko 2 razy dłuższe niż te doszyte do rękawów) i byłby git. Jeżeli chcesz doszyć tylko mankiety, zszyj boki swetra (po odcięciu 3 centymetrowych paneli po bokach – krok 2), przymierz sweter i sprawdź jakiej długości mankiety byłyby dla Ciebie najodpowiedniejsze. No a Justyna … cóż nawet w za długich rękawach, daje rade Udanego szycia!

15

Ten instruktarz przygotował dla Was :
Janek Leśniak – projektant ubioru, który prowadzi Kursy Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją do tworzenia własnych ubrań zaraża na blogu: pracowniajanlesniak.pl, gdzie zdradza tajniki swojego fachu, aby zachęcić do ucieczki od powtarzalnej mody, na rzecz rękodzieła i eksperymentowania z własnym stylem. Swoje 15 letnie doświadczenie zdobył współpracując z markami Reserved, House i Big Star, tworząc niezależnie autorskie kolekcje, oraz wykładając modę z perspektywy biznesu, w Krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod własnym nazwiskiem.

Podczas szycia Janek korzystał z overlocka Brother 1034D