1

No i nareszcie po długiej przerwie coś dla dziewczynki. A, że wiosna zawitała nareszcie to i kolory lekkie. Oczywiście nie mogąc zdecydować: banan czy limonka, uszyłem dwie wersje kolorystyczne. Sukienkę szyje się prościutko – każdy nawet początkujący sobie z tym poradzi. Zaczynamy!

2

Przygotuj:

  • 0,7 m dzianiny szerokiej na przynajmniej 1,4 m – to ilość z zapasem, na rozmiar 110/116 – jeżeli szyjesz większą lub mniejszą przygotuj najpierw formę i sprawdź ile materiału zużyjesz. Na sukienkę nada się wszystko o odpowiedniej grubości, dżersej, punto czy cienka dresówka.
  • Papier do form, linijkę, ołówek.  Mydło krawieckie, metr, nożyce, szpilki i nici.
  • Sukienkę swojej pociechy, lub jeżeli nie posiadasz takiej sukienki zwykły t-shirt – od ubranka odrysujesz formę.

Jeżeli chcesz wykonać nadruk, w zależności od techniki potrzebne będą:

  • ploter ScanNcut oraz kawałek folii flex (możesz ją kupić tutaj LINK, niżej w poście podaję numery kolorów folii, których ja użyłem),
  • lub folia samoprzylepna, ostry nożyk w sztyfcie, mata samogojąca, farby do tkanin i pędzel.

3

Forma:

Podane poniżej wymiary są dobre dla rozmiaru 110 / 116, każdy z nich możesz zmodyfikować według swoich potrzeb.

1. Odbij formę od sukienki korzystając z instrukcji odbijania formy t-shirta (LINK) – góra sukienki jest w zasadzie jak t-shirt z długim rękawem i większym dekoltem. Jeżeli przygotowujesz formę zaczynając od t-shirta, trzeba będzie ją dopasować. Najpierw odbij formę połowy t-shirta i formę rękawa korzystając z tych instrukcji: T-SHIRT / BLUZA – w bluzie lepiej wyjaśnione jest korygowanie formy rękawa. W dziecięcych asortymentach kształt pachy tyłu i przodu może być prawie taki sam. W rękawie natomiast przód i tył główki może również niewiele się różnić – jeżeli różnica jest – pamiętaj, że przód rękawa to ten z bardziej wycięta główką (na powyższym obrazku lewa połowa rękawa).

2. Wprowadź kilka poprawek do formy:

  • Skoryguj kształt dekoltu, aby nie był zbyt mały (A = 8 cm, B = 8 cm).
  • Ustal długość góry sukienki, mierz ją od najwyższego punktu oryginalnego dekoltu (C = 38 cm).  Wydłuż rękaw do pożądanej długości ( D = 38 cm), wprowadź obwód dołu rękawa, odmierzając go pod kątem prostym do linii środka rękawa na dole, po połówce obwodu w każdą stronę – aby rękaw był symetryczny ( E = 16 cm).

3. Przerysuj skorygowane formy dodając lustrzane odbicie, oraz rozdzielając je na przód (głębszy dekolt i pacha) i tył (płytszy dekolt i pacha). Zmierz szerokość dołu (F = 32 cm). Przygotuj formę na falbankę – prostokąt o szerokości dwa razy większej niż szerokość dołu bluzki, a jego wysokość powinna być równa długości falbanki, którą planujesz ( ja zrobiłem falbankę na G = 20 cm). Falbankę wytniesz dwa razy – dla przodu i tyłu.

4

Krojenie:

Wytnij wszystkie elementy dodając 1 cm naddatku na szwy dookoła, jedynie na dole rękawów i falbanek dodaj 2 cm na podwinięcie (ciemno szary obrys na rysunku powyżej). Pamiętaj, aby rękaw odrysować w lustrzanym odbiciu – powinien być jeden lewy i jeden prawy. Wszystkie elementy ułóż tak, aby materiał rozciągał się w szerz.

5

Nadruk:

Zanim zaczniesz szyć, możesz wzbogacić dzianinę nadruczkami. Najprościej będzie użyć folii flex i plotera ScanNcut, ale możesz też wykonać szablon z folii samoprzylepnej. Przygotowałem dwa zestawy grafik: znaczki z talii kart oraz główki Myszki Miki z trzech kółek. Możesz je załadować klikając w ten LINK – ściągniesz folder, w którym znajdziesz grafikę w formatach pdf, png, eps oraz w formacie svg – gotowe do użycia w programie ScanNcut Canvas.

Jeżeli przygotowujesz szablon do farby z folii samoprzylepnej – powycinaj kształty w folii za pomocą nożyka w sztyfcie, tnij na macie samogojącej. Więcej o wykonywaniu nadruków tą techniką przeczytasz w poście o T-shircie z nadrukiem (LINK).

Jeżeli wykonujesz nadruki używając folii flex – wytnij za pomocą plotera znaczki, usuń zbędną folię flex z folli transportowej i potnij szablon na pojedyncze znaczki. Więcej o tej technice przeczytasz w poście o bluzce oversize z nadrukiem (LINK)

6

Ułóż znaczki na formach. Moim zdaniem najprościej jest je po prostu rozsypać, w mniej więcej równych odstępach od siebie. Próbowałem układać symetrycznie, ale taki mini chaos wygląda znacznie lepiej. Do limonkowej dzianiny użyłem folii flex maxx w kolorze Apple green 24 oraz folii flex neonowej w kolorze Neon Pink 28 (podaję nazwy z próbnika, ze sklepu, do którego załączyłem link na początku tej instrukcji).

7

Teraz żelazko rozgrzane do 170 stopni Celsjusza (troszkę mniej niż temperatura prasowania bawełny) dociskaj przez 20 sekund punkt po punkcie. Folię transportową usuwaj jeszcze na gorąco.

8

Do bananowej dzianiny użyłem folii flex neonowej w kolorach: Neon Green 27 oraz Neon Orange 30 – na zdjęciach pomarańcz wygląda na stonowany, podczas gdy na żywo to jest neonowy kolor.

9

No i unikatowa dzianina gotowa, w dwóch wersjach kolorystycznych, z dwoma różnymi graficzkami 🙂 teraz możemy szyć.

10

Szycie:

Najpierw musisz zmarszczyć falbankę. Przygotuj bębenek z kontrastową nitką. Ustaw maksymalną długość ściegu w maszynie (5,0), igłę przesuń maksymalnie na prawo (7,0), ustaw niskie naprężenie górnej nici (między 3 a 1). Sprawdź szew i naprężenie na fragmencie dzianiny – dolna nitka powinna przeciągać wierzchnią pod spód, powinny powstać tam małe pętelki – tak, aby dolna nić była mocno naprężona i dzięki temu łatwa do wyciągnięcia. Wyciągnij obydwie nici na około 10 cm z maszyny. Zacznij szew bez mocowania (bez szycia wstecz) około 2 cm od krawędzi krótszego boku prostokąta- aby po wykonaniu zmarszczek pozostał gładki kawałek materiału. Wykonaj pierwsze przeszycie wzdłuż dłuższego boku prostokąta, szyj tuż przy górnej krawędzi.

11

Następnie wykonaj dokładnie takie samo przeszycie oddalone od pierwszego o 0,5 do 1 cm. Teraz na prawym boku prostokąta wyciągnij spodnie nitki (u mnie różowe) na wierzch i zawiąż mocno wszystkie razem – aby się nie wysnuły. Po lewej stronie prostokąta zacznij delikatnie wyciągać spodnie nitki, spowoduje to marszczenie materiału.

12

Wyciągnij na tyle różowych nitek, aby prostokąt zmarszczył się do długości dołu bluzki. Następnie przeciągnij wierzchnie nitki pod spód i zwiąż wszystkie nici razem aby je zablokować – falbanka nie zmieni już szerokości. Teraz rozprowadź ręcznie równomiernie marszczenie na całej szerokości falbany.

13

Pomiędzy dwoma szwami marszczenia układają się równolegle do siebie – gdybyś wykonała tylko jeden szew, marszczenia rozchodziłyby się promieniście od niego i trudno byłoby je przyszyć równo do dołu bluzki. Przygotuj maszynę owerlok, złóż bluzkę i falbankę tak, aby zetknęły się prawymi stronami materiałów, zepnij dolną krawędź bluzki ze zmarszczoną krawędzią falbanki. Zszyj je razem – szyj tak, aby zewnętrzna igła wypadała pomiędzy szwami marszczącymi falbankę – tam gdzie marszczenia są równoległe do siebie. Jeżeli szyjesz na zwykłej maszynie używaj szwy zyg zak, i celuj tak, aby był dokładnie pomiędzy szwami na falbance.

14

Po przyszyciu wypruj jedno z przeszyć marszczących falbankę, widoczne na prawej stronie materiału – najprościej będzie zacząć od naprężonej spodniej nitki, wyciągniesz ją jednym pociągnięciem, a górna odpadnie sama.

15

To samo wykonaj z tyłem sukienki. Złóż tył i przód razem, tak aby zetknęły się prawą stroną materiału i zszyj je na ramionach, zanim zszyjesz boki przeczytaj w jednym z poprzednich postów o dwóch sposobach wszywania rękawów, i wybierz dogodniejszy dla siebie (LINK) . Ja wszywam rękaw po zszyciu boków. Przygotuj rękawy, najpierw przeczytaj w kolejnych krokach o dwóch sposobach wykańczania rękawa, aby zdecydować, który bardziej ci odpowiada.

16

Pierwszy sposób to obrzucenie najpierw dołu rękawa owerlokiem, a potem zszywanie rękawa po krawędzi, jednak w tym wypadku forma musi się zgadzać co do centymetra.

17

Drugi sposób: najpierw zszyj krawędź rękawa, potem dół obrzuć na owerloku: pozostaw rękaw na lewej stronie, ustaw stopkę wewnątrz rękawa i szyj dookoła. Ten sposób da ci możliwość wyrównania długości, gdyby podczas szycia lub krojenia coś się przesunęło.

18

Zszyte rękawy dopasuj do sukienki, tak aby przyszyć przód rękawa do przodu sukienki (chyba, że nie ma różnicy w kształcie główki rękawa). Sukienkę pozostaw na lewej stronie, rękawy wywiń na prawą. Wsuń rękawy do wewnątrz, upewniając się, że przód sukienki styka się z przodem rękawa (czyli bardziej podcięta pacha będzie zszyta z bardziej podciętą główką rękawa). Zepnij krawędzie rękawa i pachy upinając szpilki wewnątrz rękawa.

19

Szyj ustawiając stopkę wewnątrz rękawa.

20

Wykończenia:

Jeżeli posiadasz maszynę coverlock najlepiej będzie wykończyć dekolt, rękawy i dół przy jej użyciu. Jeśli jednak dysponujesz tylko owerlockiem, lub zwykłą maszyną, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami. Krawędź obrzuconego owerlockiem (lub nie obrzuconego w ogóle) dekoltu zaprasuj do wewnątrz tylko o 0,5 cm, przy większym podwinięciu dekolt zacznie odstawać.
Przeszyj dookoła, blisko krawędzi podwinięcia (dalej od zagiętej krawędzi), tak aby zaprasowanie się nie wywijało. Rękawki podwiń o 1,5 cm i też przeszyj dookoła. Jeżeli dekolt lub rękawy są na tyle ciasne, że będą rozciągane podczas wkładania, szyj zyg-zakiem.

21

Dół wykończ tak samo jak rękawki, tu możesz szyć zwykłym ściegiem, ponieważ ta krawędź nie będzie naciągana.

22

GOTOWE, wiosenne, leciutkie sukieneczki zrobione. Zastanawiam się teraz kogo nimi obdarować ? 😉 Udanego szycia!!

23

Ten instruktarz przygotował dla Was :
Janek Leśniak – projektant ubioru, który prowadzi Kursy Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją do tworzenia własnych ubrań zaraża na blogu: pracowniajanlesniak.pl, gdzie zdradza tajniki swojego fachu, aby zachęcić do ucieczki od powtarzalnej mody, na rzecz rękodzieła i eksperymentowania z własnym stylem. Swoje 15 letnie doświadczenie zdobył współpracując z markami Reserved, House i Big Star, tworząc niezależnie autorskie kolekcje, oraz wykładając modę z perspektywy biznesu, w Krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod własnym nazwiskiem.
Podczas szycia Janek korzystał z maszyny Innovis 15, overlocka 1034D oraz plotera ScanNcut