Potrzebne będą:

  • 1-1,5 m dzianiny dresowej pętelki – ilość zależy od rozmiaru, mi wystarczył 1 m na rozmiar M
  • nici pod kolor i nici do ozdobnych przeszyć
  • papier do odrysowania wykroju
  • nożyce, ołówek, szpilki
  • t-shirt na wzór lub gotowy wykrój na męską raglanową bluzę – świetny wykrój znajduje się w Ottobre Family nr 7/2017
  • Coverstitch Brother CV3550 oraz wieloczynnościowa maszyna do szycia lub owerlok np. Brother 2104D
  1. Jeśli nie masz gotowego wykroju na t-shirt z rękawem raglanowym możesz go stworzyć sama. Pamiętaj, że sposób na wykonanie wykroju jaki tu proponuję nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdziwą konstrukcją ubioru, ale na potrzeby zwyczajnego t-shirtu sprawdza się.

Opis jak stworzyć wykrój znajdziesz TU. https://maszynybrother.pl/strefa-inspiracji/tutoriale/diy-tunika-boho/

2. Wycinamy wszystkie elementy bluzy czyli 2 rękawy, przód i tył.

3. Jeśli korzystacie z gotowego wykroju i ma on zaszewki na ramionach to w pierwszej kolejności należy je zaszyć. Zszywamy ja coverem – ściegiem łańcuszkowym – ja tak zrobiłam, można też  owerlokiem lub maszyną wieloczynnościową ze ściegiem owerlokowym.

4. Kolejnym krokiem jest przyszycie rękawa do przodu. Układamy elementy prawymi stronami do siebie i spinamy równo brzegi ze sobą. Zszywamy coverem ściegiem łańcuszkowym jak poprzednio.

5. Podobnie postępujemy z drugim rękawem

6. Rękawy są już przyszyte do przodu bluzy, teraz czas na doszycie do rękawów tyłu bluzy. Przypinamy tylny podkrój rękawa do tyłu bluzy w ten sposób. Z drugiej strony postępujemy tak samo. Nadmiar materiału przy szwach przycinamy.

7. Bluza zszyta.

8. Teraz wykonamy dekoracyjne przeszycia na łączeniu szwów pomiędzy rękawem a przodem i tyłem bluzy.  Zrobię je coverem, ściegiem z górnym przeplotem, w tym celu nawlekę wszystkie 5 nitek. Szew zaginam na jedną stronę i układam na płasko, przeszywam po szwie.

9. Gdy już wszystkie przeszycia są gotowe zszywamy rękaw i bok bluzy. Możemy to zrobić owerlokiem lub maszyną ze ściegiem owerlokowym.

10. Bluza uszyta. Teraz trzeba ją tylko wykończyć. Najpierw dół. Można go po prostu podwinąć. Ja jednak zdecydowałam się przyszyć ściągacz z tej samej dzianiny, wykorzystuję jednak jej lewą stronę materiału. Mierzę obwód dołu bluzy – to 108 cm. Wycinam dwa paski o wysokości 12 cm i szerokości 53 cm każdy ( to o 2 cm mniej niż obwód bluzy).

11. Zszywam oba krótsze końce razem.

12. Składam na pół i przypinam do dołu bluzy.

13. Teraz rękawy. Mierzę ich obwód. U mnie wyszło 29 cm, wycinam pasek o 3 cm krótszy. Więc moje elementy na ściągacz mają wymiary 12 cm ( wysokość) na 26 cm. Wycinam takie dwa.

14. Zszywam ich krótsze boki ściegiem owerlokowym lub owerlokiem. Składam na pół.

15. Przypinam do rękawów tak jak to widać na zdjęciu. Przyszywam owerlokiem lub ściegiem owerlokowym.

16. Teraz dekolt. Mierzę jego obwód.

Ponieważ mój ściągacz będzie wykonany z tej samej dzianiny co cała bluza, a dzianina ta nie jest bardzo rozciągliwa to otrzymany wynik pomnożę przez 0,8 aby uzyskać odpowiednio długi ściągacz. Wycinam pasek szeroki zgodnie z obliczeniem, wysoki na 3,5 – 4 cm wg upodobań.

Jeśli robiłabym ściągacz z typowej dzianiny ściągaczowej, takiej prążkowanej to pomnożyłabym obwód dekoltu razy 0,75.

17. Zszywam krótsze boki razem  ( ścieg owerlokowy lub owerlok) i składam go na pół.

18. Aby równo wszyć ściągacz, aby równomiernie się naciągnął na całym obwodzie dekoltu, dzielę dekolt na pół i na pół dzielę też ściągacz.

19. Przypinam szew dekoltu do szwu na ściągaczu, a wyznaczone połowy łączę razem. Odcinki pomiędzy szpilkami naciągam i przypinam do dekoltu.

20. Przyszywam ściegiem owerlokowym lub owerlokiem.

21. Ostatni szlif to wykonanie ozdobnych przeszyć na dole bluzy i przy dekolcie, możecie sobie jeszcze takie zrobić przy rękawach. Przeszycia wykonuję na coverstitchu Brother CV 3550 ściegiem z górnym przeplotem, z wykorzystaniem 5 nitek.

22. Bluza gotowa 🙂