Jednym z pierwszych parametrów, na który kupujący zwraca uwagę wybierając maszynę do szycia, jest ilość dostępnych ściegów użytkowych – porównanie maszyn wydaje się dużo prostsze, kiedy mamy przed sobą dwie liczby. W przypadku maszyn Brother wyposażonych w funkcję My Custom Stitch metoda ta zawodzi – ilość wbudowanych ściegów w rzeczywistości nie ma znaczenia, jeśli tylko możesz samodzielnie wprowadzić do pamięci i potem wyszywać na własny użytek dowolny nowy ścieg!

My Custom Stitch umożliwia tworzenie własnych ściegów użytkowych, fantazyjnych i ozdobnych bezpośrednio z poziomu panelu maszyny. Dzięki tej funkcji możemy zapisać w pamięci maszyny setki unikalnych wzorów ściegów, tym samym efektywnie zwiększając ich ogólnodostępną ilość.

Dodawanie nowego ściegu jest przy tym niezwykle proste. Wystarczy wprowadzić na panelu maszyny koordynaty poszczególnych punktów składających się na tworzony wzór. Maksymalna szerokość ściegu naszej maszyny definiuje w tym przypadku maksymalną „wysokość” tworzonego ściegu. Nasze wzory przeszyć mogą być projektowane jako ściegi szyte klasycznym ściegiem stębnowym, bądź potrójną stębnówką.

Każdy z punktów tworzących dany wzór może być modyfikowany, usuwany, jak również możliwe jest dodawanie punktów pomiędzy tymi już utworzonymi. Tym samym otrzymujemy pełną, a zarazem płynną możliwość zmiany wyglądu gotowych już wzorów ściegów, co jest szczególnie przydatne, gdy wykonujemy go po raz pierwszy i wciąż udoskonalamy jego wygląd końcowy. Pomagają w tym funkcje podglądu tworzonego ściegu i odszycia testowego.

My Custom Stich umożliwia również edycję wzorów fabrycznie dostępnych w maszynie. Tym samym wzory ściegów z pamięci maszyny mogą stanowić bazę dla kreatywnych wizji użytkownika.

Wszystkie nowe wzory ściegów zapisywane są do osobnego folderu w pamięci maszyny, więc łatwo i szybko można je odnaleźć, nawet jeśli wzorów zainstalowanych w maszynie są setki. Możliwy jest również eksport stworzonych wzorów ściegów na pamięć przenośną USB i odczyt plików z niej, co pozwala na dzielenie się zaprojektowanymi przez siebie ściegami i import gotowych plików z internetu.